s myšlienkou orbitálnych staníc prišli už Konstantin Ciolkovskij a Hermann Oberth. Prvý reálny návrh orbitálnej stanice vznikol v konštrukčnej kancelárii OKB-52 Chruščovovho zaťa Vladimira Čelomeja v roku 1964. Išlo o vojenskú stanicu určenú najmä na špionážne účely. Dostala názov Almaz.
OKB-1 Sergeja Koroľova, ktorý navrhoval sovietske vesmírne lode od Vostoku až po Sojuz, navrhla úpravy Almazu na civilné, vedecké využitie. Civilné stanice dostali názov Saľut a program bol oficiálne schválený 15. februára 1970, teda ešte pred ukončením mesačného programu.
od Saľutu k Miru
Saľut sa nakoniec stal veľmi úspešnou stanicou. Lietalo ich v rokoch 1971 až 1986 sedem, posledný Saľut 7 bol aj poslednou vesmírnou stanicou zloženou z monobloku. Jeho nasledovník, postavený podobne ako Saľut, štartoval do vesmíru 20. februára 1986. Bol ale zásadne inovovaný, pretože sa mal stať základom novej, modulárnej stanice s názvom Mir. Okrem iného mal na svojej špici spojovací modul, ktorý mal spolu až šesť spojovacích uzlov. Štvorica rozložená kolmo na os stanice mala v budúcnosti slúžiť ako body napojenia ďalších častí stanice. Spojovací uzol v osi stanice a tiež na jej opačnom konci boli určené na pripojenie lodí Sojuz, ktoré dopravovali na Mir posádky, a Progres, ktoré tam dopravovali zásoby.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.