všetko sa začalo v 60. rokoch 20. storočia, keď sa americké vojenské letectvo (US Air Force – USAF) a americké vojenské námorníctvo (US Navy – USN) rozhodli zadať výrobu novej generácie stíhacích lietadiel. Plánoval sa vývoj a výroba ťažkých stíhačiek pripravených najmä na boj na diaľku pomocou rakiet vzduch – vzduch. Táto teória sa ale počas kórejskej a najmä vietnamskej vojny ukázala ako chybná a priniesla Američanom stratu viacerých stíhačiek, ktoré v tesných súbojoch so sovietskymi MIG-mi prehrávali častejšie, než sa očakávalo.
stíhačková mafia
Proti tomu sa postavila skupina pilotov a ďalších odborníkov založená stíhacím pilotom Johnom Boydom, prezývaná aj Stíhačková mafia. Boyd lietal v kórejskej vojne a mal skúsenosť z leteckých súbojov so sovietskymi MIG-mi. Boyd síce žiadny z nich nezostrelil, stal sa ale známym ako „40-sekundový Boyd“, pretože sa o ňom hovorilo, že v leteckom súboji sa dokázal dostať z vlastnej nevýhody do výhodného postavenia proti súperovi za 40 sekúnd. Neskôr velil leteckým jednotkám aj vo vojne vo Vietname.
Dôležitejšie ale bolo, že Boyd sa spojil s civilným matematikom Thomasom Christiem. Ten slúžil ako civilný počítačový expert na Eglin Airforce Base na západnej Floride.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.