parkinsonova choroba (PD – Parkinson´s disease) má v porovnaní s inými neurodegeneračnými ochoreniami veľmi pestrý molekulový repertoár. Patologické štruktúry sú prítomné v mozgu, ale aj na periférii, predovšetkým v brušnej dutine. V tele pacienta prebiehajú rozsiahle imunitné vojenské operácie, ktorých cieľom je reagovať na vznik nebezpečných bielkovinových agregátov. Imunitná odpoveď je robustná a bezohľadná.
choroba mozgu a čreva
Chorobné zmeny sa odohrávajú predovšetkým v mozgovom kmeni. Ochorenie sa začína v strednom mozgu v oblasti substantia nigra (čierna hmota), v neurónoch produkujúcich dopamín. Je to drobná štruktúra vytvárajúca polkruh čiernych buniek obsahujúcich špecifický pigment. V čase, keď sú diagnostikované prvé klinické príznaky, je približne 60 – 80 % nervových buniek v danej oblasti nenávratne poškodených alebo mŕtvych.
Strojcom ochorenia je bielkovina alfa-synukleín, ktorá má podobné správanie ako jej slávnejší súrodenec prión. Chorobné formy alfa synukleínu sa dokážu šíriť mozgom, „infikujú“ nervové bunky, ktoré sú súčasťou jednej pracovnej skupiny. V telách nervových buniek vytvárajú obrovské zhluky, ktoré nazývame Lewyho telieska. Sú to gigantické kompaktné štruktúry vypĺňajúce celé telo nervových buniek.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.