komerčný lunárny modul Odysseus triedy Nova-C americkej súkromnej spoločnosti Intuitive Machines (IM) pristál na povrchu Mesiaca a vyslal odtiaľ signál.
Oznámila to v piatok daná spoločnosť, informuje TASR podľa tlačových agentúr AFP a DPA. „Naše zariadenie je bezpochyby na povrchu Mesiaca a my od neho dostávame signál,“ povedal Tim Crain zo spoločnosti Intuitive Machines. „Gratulujem tímu IM. Uvidíme, koľko toho ešte dokážeme získať,“ dodal Crain.
Misia tohto modulu sa nazýva IM-1. Nova-C je trieda lunárnych pristávacích modulov navrhnutých na dopravu malého užitočného nákladu na povrch Mesiaca. Ide o súčasť programu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS).
Samotný CLPS je súčasťou programu NASA s označením Artemis. Jedným z dlhodobých cieľov programu Artemis je zriadenie stálej základne s posádkou na Mesiaci.
Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch. Modul v tvare šesťuholníka pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca o 00.23 h SEČ, pričom spomalil z rýchlosti 6500 kilometrov za hodinu.
Miesto pristátia, Malapert A, je impaktný kráter vzdialený 300 kilometrov od južného pólu Mesiaca. Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.
.vysvetlenie Juraja Petroviča:
Tak ako pri programe Apollo, aj pri Artemis je dôležité preskúmať miesto pristátia najprv automatickými sondami. Sondy Ranger, ktoré padali na povrch Mesiaca a Surveyor, ktoré na ňom mäkko pristávali poskytli údaje, ktoré umožnili pristátie Neila Armstronga a jeho nasledovníkov na Mesiaci. Odysseus má podobnú úlohu. Je o to dôležitejšia, že polárne oblasti Mesiaca sú pomerne málo preskúmané a v poslednej dobe sa objavili správy o geologickej nestabilite v tejto oblasti. Tú je potrebné preskúmať skôr, než astronauti misie Artemis III. Pristanú na Mesiaci.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.