bol december 1972, len pár dní pred Vianocami, a americký astronaut s česko-slovenskými predkami Eugene Cernan nastupuje do modulu Challenger. Spolu s geológom Harrisonom Schmittom sa vracajú za kolegom Joeom Englem, aby sa mohli vydať na cestu domov – na Zem.
Počiatočné nadšenie verejnosti z dobývania vesmíru už ustalo, Spojené štáty vyhrali vesmírne preteky a program Apollo bol ukončený skôr, než NASA plánovala. Ako sa s odstupom času ukázalo, misia Apollo 17 Amerike zabuchla dvere na Mesiac na viac ako polstoročie.
Nie však navždy. V noci zo štvrtka na piatok to zmenila americká spoločnosť Intuitive Machines. Stala sa tak vôbec prvou súkromnou firmou, ktorá sa môže pochváliť mäkkým pristátím na Mesiaci.
Nechýbalo však veľa a na tento míľnik by nedosiahla, a to ani v prípade, ak by misia prebehla hladko. Naopak, inžinieri sa museli riadne obracať a ani po úspešnom pristátí nebolo dlho nič isté.
nechcú Mesiac iba navštíviť, chcú na ňom ostať
Intuitive Machines poslali k Mesiacu pristávací modul Odysseus triedy Nova-C. Jeho vývoj podporila sumou 118 miliónov amerických dolárov vesmírna agentúra NASA. Urobila tak v rámci komerčného programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services), ktorého úlohou je vytvoriť komerčné prepojenie medzi Zemou a Mesiacom.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.