Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Z četovacích aplikácií sa stávajú sociálne siete. Raz nám postačí jediná

.martin Hodás .veda .veda

Mobilné aplikácie ako WhatsApp či Viber donedávna slúžili výlučne na textovú komunikáciu. To však už neplatí a technologické trendy ich nesú úplne novým, ešte sociálnejším smerom.

Z četovacích aplikácií sa stávajú sociálne siete. Raz nám postačí jediná KARRASTOCK/GETTY IMAGES Četovacie aplikácie čaká v nadchádzajúcich rokoch významná zmena – začnú vzájomne komunikovať.

základy takzvaných instantných messengerov (IM), u nás známejších pod jednoduchším označením četovacie aplikácie, siahajú až do 70. rokov. Na výslnie sa postupne začali dostávať koncom predošlého milénia s globálnym nástupom internetového pripojenia.

Spočiatku boli určené pre počítače, rýchlo sa však dostali aj do mobilných telefónov, ktoré mali k dispozícii dátové prenosy. Ľudia najprv používali textové správy a emotikony v originálnej interpunkčnej verzii. Neskôr pribudli multimédiá – obrázky, animácie, hlasové správy či súborové prílohy. 

Potenciál „í-emiek“ naplno vyťažila až éra smartfónov, v ktorých sa stali doslova povinnou komunikačnou výbavou. Dnes mnohí ľudia už takmer vôbec nevyužívajú klasické SMS a správy si jednoducho zasielajú cez niektorú (alebo hneď viaceré) z četovacích appiek.

Technológie sa však vyvíjajú a spolu s nimi sa vyvíjajú aj komunikačné aplikácie. Z konverzácií takpovediac medzi štyrmi očami sme sa najprv presunuli ku skupinovým četom.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite