v Bratislave sa nedávno skončil festival Starmus Earth. Spojenie vedy a hudby, presnejšie hviezd vedeckého a hudobného neba, má za hlavný cieľ popularizáciu vedy. Cez účasť a prednášky nositeľov Nobelovej ceny a účasť a koncerty hudobníkov, z ktorých Brian May je oboje – slávny hudobník a súčasne astrofyzik. Popularizácia vedy má dnes ešte väčší význam ako v dobe, keď sa naplno rozbiehala. Prečo?
Často počúvame otázky, že čo už tak môže byť zaujímavé na fyzikálnych zákonoch, svetle alebo skúmaní malinkých častíc, ktoré nevidíme voľným okom a ktoré sa navyše správajú úplne nepochopiteľne. Alebo čo už môže byť také zaujímavé na celonočnom hľadení na oblohu a nekonečne vzdialené hviezdy? Správnou odpoveďou je, že úplne všetko. Dôležité pritom ale je, aby tá odpoveď dokázala vzbudiť zvedavosť.
smrť zvedavosti
Grécky filozof, historik a spisovateľ Ploutarchos napísal v eseji s názvom O počúvaní aj túto vetu: „Myseľ nie je nádoba, ktorú treba naplniť, ale oheň, ktorý treba zapáliť... Hriať sa pri cudzom ohni zahreje údy a rozžiari tvár, nevnesie ale žiadne svetlo do temnoty mysle.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.