takmer 150 miliónov ľudí na celom svete trpí migrénou, silnou bolesťou hlavy. Jedným z najdôležitejších objavov pri liečbe migrény je identifikácia kľúčovej molekuly, peptidu odvodeného z génu pre kalcitonín (calcitonin gene-related peptide, CGRP), ktorá spôsobuje stiahnutie ciev a vznik lokálneho zápalu – dve rozhodujúce zmeny sprevádzajúce migrénu.
Peptid, krátka časť bielkoviny, vzniká špecifickým prepisom z génu pre kalcitonín. Hormón kalcitonín zabezpečuje reguláciu vápnika v našom tele. Na prvý pohľad to nedáva zmysel, kalcitonín pracuje v prospech systému a peptid sa tvári ako nesystémový prvok. V skutočnosti vzniká v našom tele množstvo peptidov, ktoré môžu mať odlišné zameranie ako celkový produkt samotného génu. Je všeobecne známe, že génová mašinéria je nesmierne kreatívna.
Blokovanie CGRP vedie k relaxácii ciev a utlmeniu zápalu, čo sa následne prejaví znížením bolesti. Prvý liek s priamym účinkom na CGRP bol schválený v roku 2018. V súčasnosti je k dispozícii široká paleta liekov, ktorá znepríjemňuje život CGRP. Veľmi účinné sú protilátky proti samotnému CGRP (fremanezumab, galcanezumab, eptinezumab) a jeho receptoru (erenumab) alebo malé molekuly, tzv. gepanty (ubrogepant, zavegepant etc.).
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.