jednotlivé zariadenia Apple sú totiž medzi sebou tak dômyselne prepojené, že vytvárajú funkčný ekosystém, ktorý dokáže viac ako jednotlivé zariadenia. Jeho prvé životaschopné semienko zasadili pred 40 rokmi a volalo sa Apple Macintosh. Prvý prenosný osobný počítač na svete.
Možno by ste mohli povedať – a čo má byť? PC (personal computer) bol projekt firmy IBM a windowsové počítače sa doteraz volajú PC. Prvý IBM PC mal premiéru v roku 1981. Ale má to pár „ale“: Prvý počítač Apple prišiel na svet v roku 1976, a to nesmieme zabúdať na platformy Commodore, Tandy a Atari, ktoré sa už bežne predávali – na rozdiel od nadšeneckých modelov zo 70. rokov s menami ako Kenbak-1 a Micral.
Spoločnosť Steva Jobsa často veci nevymyslela „od gruntu“, ale z trendov, ktoré boli už prítomné, vydestilovala produkt, ktorý dobyl svet. Ani Henry Ford nemusel vynájsť koleso, aby bol veľký. Vráťme sa k Macintoshu. Ten bol novátorský a vizionársky z viacerých dôvodov:
1. Bol reálne prenosný. Tak ho aj spoločnosť Apple komunikovala: prenosný osobný počítač, keďže pojem „osobný počítač“ bol obsadený. Vážil asi 7 kg, zmestil sa do tašky alebo do špeciálneho puzdra s rúčkou, obrazovka bola integrovaná do tela, myš a klávesnicu bolo možné rýchlo odpojiť a pripojiť. IBM vážil dvojnásobok a pozostával z obrazovky, počítača, klávesnice a samostatných káblov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.