Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Budúcnosť našej planéty

.ladislav Kováč .veda .veda

V máji 2024 sa oči sveta fokusovali na Slovensko. Na festivale vedy a hudby Starmus sa v Bratislave stretli svetové osobnosti, medzi nimi osem nositeľov Nobelovej ceny za vedu, aby hovorili o budúcnosti planéty Zem a diskutovali, čo robiť so stavom ohrozenia, v akom sa nachádza.

Budúcnosť našej planéty FATIDO/GETTY IMAGES Vizualizácia mikroskopického obrazu neurónovej siete mozgových buniek. Ľudský mozog je zatiaľ najkomplexnejším systémom na Zemi.

o niekoľko mesiacov neskôr, v októbri, bolo tou istou témou uvedené udeľovanie ESET Science Award 2024 slovenským vedcom a vysokoškolským učiteľom. Udeľovala sa už po šiestykrát. Aj táto udalosť, zdanlivo lokálna, má nadnárodný presah: komisia, ktorá rozhoduje o laureátoch, je medzinárodná a na jej čele je vždy osobnosť, ktorá je nositeľom Nobelovej ceny. V tomto roku ňou bola francúzska molekulárna biologička Emmanuelle Charpentier.  

Dvaja z troch laureátov tohoročnej ceny ESET, profesorka Mária Bieliková a profesor Igor Farkaš, sú bádateľmi v oblasti umelej inteligencie (AI). Akú rolu zohrá AI v osude planéty?

nástup umelej inteligencie

Iba pár dní predtým sa v Štokholme vyhlasovali mená ľudí, ktorým bude udelená Nobelova cena za rok 2024. Laureátmi ceny za fyziku sa stanú Američan John Hopfield a Kanaďan Geoffrey Hinton „za významné objavy a vynálezy, ktoré umožňujú strojové učenie s umelými neurónovými sieťami“. Prečo dostanú cenu za fyziku biofyzik a dnes emeritný profesor molekulárnej biológie spolu s experimentálnym psychológom a neurovedcom? Nobelovský výbor vzal do úvahy fakt, že obaja založili svoje neurónové siete „na fundamentálnych konceptoch fyziky“. Špecificky štatistickej fyziky, ktorej protagonistom bol koncom 90. rokov 19.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite