Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Martin M-130: Luxusný salón v oblakoch, ktorý pomohol Pan Am prekonať Tichý oceán a otvoriť prvú diaľkovú leteckú linku na svete

.juraj Petrovič .veda .fenomén

Interiér vo farbách Pan American Airways. Pohodlné široké sedadlá, poschodové lôžka pre diaľkové nočné lety zo San Francisca na Havaj. Kabína s klimatizáciou, odhlučnením a toaletami v zadnej časti. Luxusné, priamo na palube pripravované jedlo. Priestor, v ktorom sa dalo niekoľko dní pomerne pohodlne žiť. Taký bol hydroplán, ktorý v roku 1935 začal lietať na prvej pravidelnej linke z USA až na Filipíny a neskôr do Hongkongu. Martin M-130, China Clipper.

Martin M-130: Luxusný salón v oblakoch, ktorý pomohol Pan Am prekonať Tichý oceán a otvoriť prvú diaľkovú leteckú linku na svete C. H. SUNDERLAND/WIKIPEDIA

glenn L. Martin patril do generácie bratov Wrightovcov. Tak ako oni, aj on sa zaujímal najprv o lety klzákmi a v roku 1909 si postavil svoje prvé vlastné motorové lietadlo. Pri prvom lete ho ale zničil. Neodradilo ho to, naopak, 10. mája 1912 preletel na vlastnoručne vyrobenom lietadle z Newport Bay v Kalifornii na ostrov Catalina. Stal sa tak rekordérom v lete ponad vodu. Rekordy a prvenstvá v letectve si mal niekoľkokrát zopakovať.

výrobca lietadiel

Prvú výrobu lietadiel odštartoval Glenn Martin už v roku 1912 v Kalifornii. Aby zarobil na financovanie svojej výroby vojenských tréningových lietadiel, lietal ako kaskadér na rôznych jarmokoch a lokálnych letiskách. Začínala sa éra „barnstormers“, čiže pilotov, ktorí, podobne ako cirkusoví akrobati, udivovali publikum odvážnymi kúskami so svojimi často veľmi krehkými lietadlami. 

Martin jedného dňa uvidel leták o tom, že sa hľadá pilot ochotný aj s lietadlom účinkovať vo filme. Mal pocit, že mu to môže pomôcť spropagovať jeho lietadlá, a tak sa prihlásil. Vybrali ho a stal sa spoluúčinkujúcou hviezdou vo filme A Girl of Yesterday, v hlavnej úlohe s Mary Pickfordovou. Martin sa síce spočiatku tešil na natáčanie, onedlho ale zistil, že to nebude také jednoduché. Okrem toho, že lietal s Mary Pickfordovou, musel v rámci svojej roly pobozkať Frances Marionovú, neskoršiu známu hollywoodsku scenáristku. Martin sa k požadovanému bozku vyjadril vetou: „Moja matka by to neschvaľovala“, nakoniec ale po presviedčaní šéfa Paramount Pictures Adolpha Zukora scénu dokončil.

mexické bomby

Počas mexickej občianskej vojny kúpili vzbúrenci zo štátu Sonora od firmy Martin dvojplošník. Chceli ho použiť na bombardovanie mexických federálnych námorných jednotiek, ktoré útočili na prístav Guaymas. Lietadlo, rozobrané a zabalené do piatich dební, dopravili firmou Wells Fargo do Tucsonu v Arizone, odkiaľ ich prepašovali na mexickú stranu hranice do mestečka Naco.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite