Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Takmer neznámy slovenský objaviteľ penicilínu

.katarína Schwarzová .peter Janoviček .veda .veda

V 1. svetovej vojne muselo do zbrane nastúpiť okolo 400-tisíc Slovákov, 70-tisíc z nich zahynulo, čo je viac ako v nasledujúcom svetovom konflikte. Dokaličení ľudia bez nôh, rúk, so znetvorenými tvárami sa stali bežnou súčasťou vtedajšieho života. Nádej na ich liečenie priniesol slovenský lekár, ktorý objavil penicilín skôr ako Fleming. Jeho meno znie MUDr. Armin Hoffmann.

Takmer neznámy slovenský objaviteľ penicilínu DOUGLAS MILLER/KEYSTONE FEATURES/GETTY IMAGES Petriho miska s plesňou Penicillium notatum, z ktorej sa izoluje antibakteriálna látka penicilín.

hrôzy 1. svetovej vojny

Na bojiskách „veľkej vojny“ vznikali mimoriadne zložité situácie. Spočívali nielen v samotných bojoch, súvisiacich s nepripravenosťou vojakov aj po psychickej stránke, ale tiež vo viacerých oblastiach zdravotníctva. Krajina sa plnila lazaretmi, zajateckými tábormi a vojenskými cintorínmi. Vojna priniesla dovtedy nepoznané zdravotné problémy. Guľomety, tanky alebo použitie vojnového plynu (chlór, yperit) vyvolávali u niektorých vojakov prinajmenšom nervové  zrútenie. Výbušniny a šrapnely posievali ranených črepinami, do rán sa im dostávalo bahno infikované mikroorganizmami. 

Napriek množstvu chorých a zranených pretrvával v niektorých zajateckých táboroch nedostatok lekárov, chýbali utišujúce lieky, antimikrobiálne prípravky či séra na očkovanie. Lekári často museli životy vojakov zachraňovať v ťažkých podmienkach, nemali k dispozícii nič iné, len vodu a alkohol. Ranu opláchli vodou, ak to bolo možné, tak aj vydezinfikovali a obviazali.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite