Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

 Zem je v januári najbližšie k Slnku

Zem je v januári najbližšie k Slnku

.tasr .veda 03.01.2022

TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková.

Norbert Žilka: Omicron, imunita a 2022

Norbert Žilka: Omicron, imunita a 2022

.norbert Žilka .veda .téma 02.01.2022

Keby sa politici riadili vedeckým poznaním, pravdepodobne by sme už mali pandémiu pod kontrolou. Keďže je opak pravdou, naučili sme sa očakávať to najhoršie. A potom nás už môžu len príjemne prekvapiť. Bude omicron len ďalšou kapitolou nášho zlyhania?

Juraj Petrovič: Stroj času vo vesmíre

Juraj Petrovič: Stroj času vo vesmíre

.juraj Petrovič .veda .veda 02.01.2022

James Webb Space Telescope je v čase písania tohto článku vzdialený už 125 000 kilometrov od Zeme. A je to necelých 9 percent cesty, ktorú musí absolvovať do miesta, kde bude pracovať. Hubble dosluhuje, skončila sa misia menšieho infračerveného teleskopu Spitzer. Najvyšší čas na Webb.

Webb dostáva tvar

Webb dostáva tvar

.juraj Petrovič .veda 01.01.2022

Webbov vesmírny ďalekohľad dal svojim inžinierom novoročný darček. Dve ramená, ktoré budú uprostred konštrukcie ďalekohľadu udržiavať napnutý jeho tepelný štít, sa podarilo počas silvestrovskej noci vysunúť do ich pracovnej polohy.

Webbov ďalekohľad – čo je nové?

Webbov ďalekohľad – čo je nové?

.juraj Petrovič .veda 30.12.2021

V čase písania tohto článku je Webbov ďalekohľad vzdialený od Zeme už viac ako 650 tisíc kilometrov a na ceste do miesta, kde má najbližších päť až desať rokov fungovať, mu chýba ešte necelých 800 tisíc kilometrov a približne 24 dní cesty.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba odštartoval

Vesmírny teleskop Jamesa Webba odštartoval

.redakcia .veda 25.12.2021

Teleskop má nahradiť známy Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Juraj Petrovič: Naklonená zemeguľa

Juraj Petrovič: Naklonená zemeguľa

.juraj Petrovič .veda .veda 12.12.2021

Dňa 21.12.2021 presne o 16:59 nášho času nastane zimný slnovrat. Deň bude najkratší a noc najdlhšia z roku. To, že Slnko neputuje po oblohe po stále tej istej dráhe, si všimli ľudia tak dávno, že ani presne nevieme, kedy sa to stalo. No vieme, že si to všimli: potvrdzujú to prehistorické stavby, ako je Stonehenge.

Nobelovské prednášky 2021

Nobelovské prednášky 2021

.martin Mojžiš .veda .veda 12.12.2021

Prirodzeným časom na písanie o nových Nobelových cenách je buď október, keď nobelovský výbor oznamuje, kto cenu v danom roku získal, alebo december, keď sa ceny odovzdávajú. Väčšina novín dáva prednosť októbru – čerstvé informácie sú čerstvé informácie. My máme radšej december.

Juraj Petrovič: Miliónová britva

Juraj Petrovič: Miliónová britva

.juraj Petrovič .veda .veda 05.12.2021

Naši zvierací predkovia a aj prví ľudia srsť na tvári potrebovali. Chránila pred chladom, dažďom a hustotou aj dĺžkou naznačovala plodnosť svojho nositeľa. V určitom období sa však ľudia rozhodli, že sa jej chcú zbaviť. A zistili, že to bez vážnych poranení nie je jednoduché.

Juraj Petrovič: Oheň do vrecka

Juraj Petrovič: Oheň do vrecka

.juraj Petrovič .veda .veda 28.11.2021

V tejto sérii si povieme niečo o veciach všedných a každodenných. Veciach, ktoré používame tak často a používame tak samozrejme, že nám ani nenapadne, ako vlastne vznikli, kto ich vymyslel a ako presne fungujú. A pritom je ich príbeh niekedy dlhší a zaujímavejší, ako by sme si mysleli.