čo je evo-devo?
Evolučná vývinová biológia. To evo je od evolution, devo je od development, čím sa myslí vývin. Nie vývoj, ale vývin. Pod vývojom rozumieme evolučný vývoj a pod vývinom ontogenetický čiže individuálny vývin. Veľmi zjednodušene povedané, v evo-devo si kladieme evolučné otázky a pozeráme sa pritom na embryá alebo larvy. Väčšinou tie otázky študujeme prístupmi klasickej vývinovej biológie a genetiky, ale na veľmi divných tvoroch.
na akých?
Nepracujeme len so živočíchmi ako drozofila, myš, zebrička alebo kurča, s ktorými pracuje klasická embryológia alebo genetika. Naša skupina pracuje napríklad s mihuľami. To sú parazitické stavovce, ktoré nemajú čeľuste ani párové plutvy. My porovnávame ich vývin s vývinom iných stavovcov, ktoré majú čeľuste a párové končatiny, a na základe tohto porovnania sa snažíme zistiť, kde a ako v evolúcii vznikli tie rozdiely.
čo konkrétne robí evo-devológ, keď príde do roboty?
Experimentuje. Najprv musí vždy prebehnúť deskriptívna časť, v ktorej zisťuje, ako sa pri vývine správajú tkanivá či bunky. A potom ide do väčšej hĺbky. Robí napríklad transplantačné experimenty, keď vezme nejakú časť embrya, dá ju niekde inde a pozerá sa, čo z toho vznikne. Keď napríklad skúma vývin končatín, tak príslušné tkanivá dáva na rôzne miesta embrya a zisťuje, ako sa vyvinú. Niektoré tkanivá sú v určitej fáze už tak determinované, že bez ohľadu na to, kam ich dáte, tak sa z nich vyvinie napríklad noha. Ale čím skôr to spravíte, tým viac to závisí od okolitého prostredia – a vtedy z toho môže vzniknúť niečo iné, napríklad oko. Alebo robí genetické experimenty. Tak, že potlačí, alebo naopak, posilní expresiu nejakého génu, a tým výrobu príslušného proteínu. Táto časť práce evo-devológa sa veľmi podobá na prácu molekulárneho biológa alebo genetika.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.