ten problém sa volá Riemannova hypotéza, ten matematik sa volá Michael Atiyah. Spolu majú úctyhodný vek takmer štvrť tisícročia – Riemannova hypotéza oslávi na budúci rok stošesťdesiate narodeniny, Michael Atiyah deväťdesiate.
Keď mala Riemannova hypotéza štyridsať rokov, dostala sa medzi takzvané Hilbertove problémy, považované za najdôležitejšie nevyriešené matematické problémy na začiatku 20. storočia. O sto rokov neskôr sa dostala medzi takzvané miléniové problémy, považované za najdôležitejšie nevyriešené matematické problémy na konci 20. storočia. Je jediným problémom, ktorý sa vyskytuje v obidvoch zoznamoch. Davida Hilberta by to zrejme neprekvapilo. Ako raz povedal, keby spal tisíc rokov, jeho prvá otázka po zobudení by bola, či už niekto dokázal Riemannovu hypotézu. (Čo konkrétne táto hypotéza hovorí, o tom sme už v .týždni písali, text sa dá nájsť aj v knihe Štyri prsty tapíra.)
Keď mal Michael Atiyah necelých štyridsať rokov, získal Fieldsovu medailu, považovanú za analóg Nobelovej ceny za matematiku. V priebehu ďalšieho polstoročia získal množstvo ďalších ocenení. Tento absolvent sudánskej základnej školy, egyptských stredných škôl a anglických univerzít je právom považovaný za svetovú matematickú superstar. Ak takýto človek oznámi nájdenie dôkazu Riemannovej hypotézy, mala by z toho byť celosvetová senzácia. Ale nebola.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.