teraz alebo nikdy. Odhady, čo všetko sa v dôsledku klimatickej zmeny môže stať, sú oveľa vážnejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. A nepomôžu ani záväzky, ku ktorým sa svetoví lídri zaviazali podpisom parížskej klimatickej dohody v decembri 2015.
Podľa prelomového klimatického dokumentu mal byť limit globálneho otepľovania jeden a pol, maximálne dva stupne Celzia. Vedci však upozorňujú, že opatrenia, ktoré sa pred tromi rokmi dohodli, nestačia. „Pri súčasnom tempe zavádzania opatrení je aj odvrátenie oteplenia o 2°C do konca tohto storočia nereálne,“ komentuje klimatológ SHMÚ Jozef Pecho správu vedcov z Medzivládneho panela o zmene klímy. Podľa najnovších prognóz to totiž smeruje k tomu, že do roku 2100 sa priemerná teplota zvýši o tri stupne. Ak svet neurobí nič, drastické klimatické zmeny prídu už okolo roku 2040.
„Klimatickú zmenu nezastavíme bez toho, aby sme sa zbavili uhlia.“
zmeny vyženú z domovov milióny ľudí
Hladiny morí a oceánov budú aj naďalej nebezpečne stúpať – v tých horších scenároch o takmer meter. Prvé na rane budú pobrežné oblasti chudobnejších ázijských štátov, no problém hrozí aj v USA, Číne či Egypte.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.