koncom 60. rokov si Mao Ce-tung zaumienil, že Čína sa musí zapojiť do vesmírnych pretekov. V tom čase už Američania aj Rusi bežne lietali okolo Zeme, pripravovala sa misia na Mesiac. Mao zatúžil, aby do vesmíru letel aj Číňan. Za jeho života sa k tomu Čína ani len nepriblížila. Nasledovali desaťročia nezdarov, biedneho financovania a nedostatku vlastných technológií.
Dnes je situácia iná. Čína žije svoj vlastný „vesmírny sen“. Do výskumu investuje miliardy, jej misie slávia úspechy a chystá sa prekonávať nové nepoznané obzory. Peking plánuje základňu na Mesiaci, let s posádkou na Mars, no chystá sa aj na industriálne využívanie vesmíru. Čína poškuľuje po získavaní surovín a energie z kozmu.
Deje sa to za veľkej podpory komunistickej strany a prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten vidí za vesmírnym programom šancu ukázať vlastnej pracujúcej triede, no aj vonkajšiemu svetu úspechy režimu. Ide o krok na ceste k „národnému obrodeniu a čínskemu snu“, ktoré prezident od roku 2012 presadzuje ako svoju kľúčovú misiu.

čínsky sen ide cez vesmír
Prvý úspech pre čínsky vesmírny program nastal v októbri 2003, keď do kozmu úspešne vyletel prvý čínsky astronaut Jang Li-wei. Odvtedy už letelo do vesmíru ďalších desať Číňanov vrátane prvej astronautky Wang Ja-pching.
Všetci čínski astronauti majú vysoké šarže v ľudovej armáde, spravidla sú to vojenskí piloti s univerzitným vzdelaním a členstvom v komunistickej strane.
Čína má svoje vlastné univerzity pre budúcich astronautov, vesmírne mestečká, kde sa robí tréning, výskum a vývoj a štyri centrá s odpaľovacími rampami, odkiaľ štartujú rakety. Peking si takisto vybudoval sieť monitorovacích a kontrolných stredísk, ktoré sú okrem Číny aj v Pakistane, Argentíne, Namíbii a Keni.
V roku 2011 vypustili na obežnú dráhu prvú vesmírnu stanicu Tchien-kung 1, v preklade Nebeský palác. Astronautov hostila dvakrát – mali si vyskúšať najmä spájanie sa vesmírnej lode s laboratóriom. Pre Číňanov bol Nebeský palác 1 štartovacím mostíkom k ďalším vesmírnym staniciam.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.