trpí totiž viacerými systematickými chybami, v dôsledku ktorých má sklon nesprávne identifikovať realitu alebo predpovedať budúcnosť.
Jednou z týchto chýb je to, že ľudia zvyčajne vnímajú pokrok ľudstva lineárne, teda priamočiaro, a nie exponenciálne, teda ako čoraz rýchlejší proces.
ako rozmnožiť ryžu
Rozdiel medzi lineárnym a exponenciálnym vývojom dobre vysvetľuje jedna z legiend o zrode šachu. Táto legenda hovorí, že keď vynálezca šachu ukázal svoj vynález kráľovi, kráľ ho vyzval, aby si za svoju prácu sám zvolil odmenu. Vynálezca kráľa požiadal o prostú plácu: ryžu (niektoré zdroje spomínajú pšenicu).
Chcel konkrétne súčet všetkých zrniek ryže na šachovnici, ak bude na prvom políčku šachovnice jedno zrnko, na druhom dve zrnká, na treťom štyri zrnká a podobne na každom ďalšom políčku dvojnásobok predchádzajúceho políčka. Kráľ vynálezcu údajne vysmial, podľa neho si pýtal absurdne nízku odmenu. Správcovia kráľovskej pokladnice však kráľovi oznámili, že potrebné množstvo ryže v skutočnosti nemajú k dispozícii ani len v celom jeho kráľovstve. Ako je to možné?
„Ak bol príbeh pravdivý, nie div, že toľko ryže sa nenachádzalo v celom kráľovstve. Ide totiž nahrubo o tisícnásobok dnešnej celosvetovej ročnej produkcie ryže.“
Legenda má rozličné pokračovania a tie sa líšia podľa toho, či kráľ dal vynálezcu šachu popraviť, alebo z neho spravil svojho radcu. Dôvodom kráľovho omylu však bolo práve
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.