medzi ďalšie príznaky nového koronavírusu patrí: bolesť svalov, hrdla, hlavy, upchatý nos, hnačky, nevoľnosť a zvracanie. Asi 40 percent ľudí, u ktorých sa objavia symptómy, uvádza mierne príznaky bez hypoxie (nedostatku kyslíka v organizme) alebo zápalu pľúc.
Podľa experta Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a člena odborného konzília Ministerstva zdravotníctva Jozefa Šuvadu má ďalších 40 percent infikovaných stredne závažné príznaky, ktoré môžu zahŕňať ľahší zápal pľúc a 15 percent má závažný zápal pľúc a horší priebeh ochorenia. Kritické ochorenie môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám pozorovaných asi u piatich percent prípadov. U pacientov s kritickým ochorením sa môže vyskytnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS) alebo sepsa, septický šok, srdcové choroby či tromboembolické účinky ako pľúcna embólia a multiorgánové zlyhanie.
Podľa Šuvadu pribúdajú dôkazy o tom, že dlhodobejšie následky závažnejších komplikácií spojených so zápalovou reakciou môžu byť značné u tých ľudí, ktorí trpia kritickými a život ohrozujúcimi ochoreniami. Medzi zriedkavé neurologické a psychiatrické komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť aj u pacientov bez respiračných príznakov, patria mŕtvica, meningoencefalitída (zápal mozgu a mozgových blán), delírium, encefalopatia (ochorenie mozgu), úzkosť, depresia a poruchy spánku. Ich dlhodobé pretrvávanie patrí k tzv. post-covidovému syndrómu.
Menej závažnými, avšak doteraz málo preskúmanými príznakmi, sú dysfunkcie čuchu a chuti. Podľa spomínanej najnovšej štúdie s 2581 pacientmi pozitívne testovanými na covid-19 z osemnástich európskych nemocníc zverejnenej na začiatku januára 2021 prestížnym vedeckým časopisom Journal of Internal Medicine, až 85,9 percent ľudí s miernym priebehom covidu stratilo čuch a chuť, ale získalo ich naspäť do šiestich mesiacov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.