vo vojenskom výskume pútajú pozornosť mikroorganizmy všetkých tvarov a zručností, od baktérií, vírusov, plesní až po nebezpečné toxíny. Paleta mikroorganizmov a ich produktov je pomerne rozsiahla. Keďže sa tieto patogény bežne nevyskytujú v populácii, náš imunitný systém nie je na ich príchod pripravený. Aj z toho dôvodu sú veľkým lákadlom pre teroristické skupiny. V rozmedzí rokov 1981 až 2018 bolo zaznamenaných až 37 bioteroristických útokov v rôznych krajinách sveta.
Biologické nástroje vojny môžu zasiahnuť nielen ľudí, ale aj zvieratá či rastliny. Na základe vlastností jednotlivých patogénov a toxínov je možné ich použiť v podobe aerosólu, spreja, kontaminovaných potravín alebo zdrojov pitnej vody. Výsledná formulácia je väčšinou bez zápachu a farby, aby patogény zostali v utajení. V prípade niektorých infekcií je možné vyvolať epidémiu, ktorá, hoci je to málo pravdepodobné, môže prerásť až do pandémie.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) rozdeľuje biologické agensy do troch kategórií. V prvej sú patogény, ktoré sa dokážu rýchlo šíriť a majú veľmi vysokú úmrtnosť. Je možné ich produkovať vo veľkých množstvách, infekcia sa šíri vzduchom a aj pomerne malé množstvo patogénu spôsobuje závažné ochorenie. Ich silnou stránkou je, že dokážu odolať nástrahám vonkajšieho prostredia (extrémne teploty, radiácia atď.).
Patogény z kategórie B sa pomerne ľahko šíria, no majú nižšiu toxicitu, chorobnosť a úmrtnosť. Vyžadujú si zavedenie špecifických diagnostických metód, pretože sa menej často používajú na teroristické útoky. Do poslednej kategórie patria nebezpečné patogény, ktoré majú síce vysokú úmrtnosť, ale majú obmedzené možnosti výroby a šírenia. Sú však na štartovacej čiare a môžu kedykoľvek poslúžiť na elimináciu nepriateľa.
Pravdepodobnosť, že by biologické agensy boli použité vo vojne na Ukrajine, je pomerne nízka, ale to sme si mysleli aj o samotnom útoku. Rusko ešte v kabáte Sovietskeho zväzu vybudovalo niekoľko centier pre vývoj a výrobu biologických zbraní, často v centre alebo blízkosti väčších miest.
mediálna panika
V médiách prebleskla správa o existencii laboratórií, ktoré vraj produkujú na Ukrajine biologické zbrane. Na Slovensku vypukla panika v súvislosti s domácimi laboratóriami, ktoré majú vysoký stupeň bezpečnosti a kde prebiehajú experimenty s nebezpečnými baktériami a vírusmi. V okamihu sme registrovali strach z úniku a možného zamorenia. K tomu výrazne prispela manipulácia s informáciami.
Čo sa môže stať, ak by na laboratórium s vysokým stupňom bezpečnosti niekto zaútočil a mikroorganizmy by sa dostali do vonkajšieho prostredia? Hrozí nám akútne nebezpečenstvo?
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.