jadrová elektráreň je, čo sa spôsobu výroby elektriny týka, úplne rovnaká ako každá iná tepelná elektráreň. Para poháňa turbínu, ktorá poháňa generátor, a ten vyrába elektrickú energiu. Zásadný rozdiel je v tom, ako sa vyrába para, ktorá poháňa turbínu. V tepelnej elektrárni sa v kotle spaľuje palivo a jeho teplo spôsobuje, že sa voda mení na paru. V jadrovej elektrárni je zdrojom tepla pre výrobu pary rozpad jadier uránu.
urán ako palivo a zbraň
Urán je najťažší v prírode sa vyskytujúci prvok. Má dve rôzne formy, odborne nazývané izotopy, tie sa líšia počtom neutrónov v jeho jadre. Urán 238 je stabilný a nepodlieha jadrovému rozkladu. V prírode je ho väčšina, v uránovej rude je ho typicky až 99 percent.
Urán 235 je, naopak, veľmi vzácny a jeho jadrá podliehajú jadrovému rozkladu po zásahu neutrónom. Ale na to, aby sa dal urán 235 použiť v elektrárni, musí sa jeho obsah v palive zvýšiť. Robí sa to obohacovaním, keď sa obsah uránu 235 zvyšuje rôznymi metódami na aspoň 3,5 percenta. To stačí pre reaktory v jadrových elektrárňach.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.