jedno zo Strelkiných šteniat venoval v roku 1961 Nikita Chruščov dcére prezidenta Kennedyho Caroline. Je známe, že Strelkiných potomkov je veľa a žijú dodnes.
Zvieratá do výšok poslali už bratia Montgolfierovci. Pochopiteľne to nebolo pomocou rakety, ale ich vynálezu – teplovzdušného balóna. Dovtedy nikto netušil, ako budú pozemské organizmy reagovať na let vo výške. A tak napriek nápadu Ľudovíta VI. poslať v balóne do výšky dvoch odsúdených kriminálnikov, Montgolfierovci posadili do balóna ovcu, o ktorej sa predpokladalo, že ako cicavec má podobnú fyziológiu ako človek. Spolu s ovcou s menom Montauciel (Vystúp do neba) leteli ešte kačka a kohút. Nebolo to len tak. Kačka letela ako kontrolná skupina, keďže sa predpokladalo, že ako lietajúcemu vtákovi jej vznesenie sa do výšok nemôže spôsobiť problémy. Kohút letel ako predstaviteľ vtákov, ktoré nelietajú, tiež ako kontrolná skupina. Zvieratá leteli približne osem minút, preleteli tri kilometre a dostali sa do výšky približne päťsto metrov. Pristáli bez poškodenia.
Prvým zvieracím druhom, ktorý sa dostal na hranicu vesmíru, tzv. Kármánovu hranicu vo výške 100 kilometrov nad Zemou, boli už spomínané octomilky.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.