médiá poukazovali na množstvo vlastností, ktoré mali traja chlapci spoločné napriek tomu, že vyrastali úplne v odlišných podmienkach. Temnejšia časť príbehu odhalila, že ich rozdelenie do rodín s úplne odlišným socioekonomickým zázemím nebolo náhodné, že islo o krutý experiment a vývoj chlapcov bol do ich určitého veku pravidelne monitorovaný. Zhromaždené údaje boli potom súčasťou premyslenej štúdie, do ktorej bolo zahrnutých niekoľko ďalších dvojčiat a trojčiat. Výsledky štúdie sú zapečatené do roku 2065.
Dokument vo mne hneď evokoval, ako sme sa ešte na strednej škole bifľovali poučku o tom, že časť genetiky zaoberajúca sa štúdiom dvojčiat sa nazýva gemelilógia. Vtedy ma zaujímalo iba to, či to bude na prijímacích testoch na medicínu, a nie to, aký veľký dopad môže štúdium dvojčiat mať. Na genetiku som počas štúdií nazerala hlavne cez kríženie hrachu a to, že existujú Mendelove pravidlá dedičnosti, o ktorých si síce pamätám, že sú tri, ale už si nepamätám, čo presne hovoria. V pamäti sa mi ukotvili veľké a malé áčka, ktoré znázorňovali „silu“ génov s tým, že jedno áčko bolo od maminy a druhé od ocina a navzájom sa kombinovali.
Čo je to genetika? Už názov hovorí, že je to vedný odbor, ktorý skúma gény. Ale nielen to. Zaoberá sa aj tým, ako sa gény dedia, ako sa prenášajú do ďalších generácií, ako sa prejavujú a menia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.