v roku 2020 pribudlo 750 000 nových prípadov rakoviny, ktoré súvisia s konzumáciou alkoholu. Štúdia publikovaná v odbornom časopise Lancet Oncology v roku 2021 sa venuje pomerne širokému spektru onkologických ochorení, kde dominuje vplyv alkoholu. V štúdii majú prevahu muži: tvoria tri štvrtiny sledovaných pacientov. Slovensko sa spolu s Moldavskom a Rumunskom ocitlo medzi ťahúňmi práve v mužskej kategórii.
V rizikovej skupine majú pochopiteľne významné postavenie ľudia s veľkým apetítom (viac ako 60 g alkoholu na deň), ale negatívny vplyv na výskyt rakoviny má aj mierna konzumácia (menej ako 20g). Občasné popíjanie má za následok 100 000 nových prípadov rakoviny ročne.
V Európe sledujeme pozvoľný pokles množstva vypitého alkoholu, ázijské krajiny konzumáciu zvyšujú. Stredná a východná Európa si však naďalej drží svoj štandard, a to medzi mužmi i medzi ženami. Ale aj v tomto regióne sledujeme pokles záujmu o nápoj dobrej nálady. Vplyv alkoholu na výskyt rakoviny dokumentujú populačné štúdie v rôznych krajinách. Sám vzťah však ešte nie je dôkazom kauzality.
aj WHO odmieta alkohol
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je jediný prospešný alkohol žiadny alkohol. Vyjadrenia sú striktné a nekompromisné. Už definícia alkoholu napovedá, že s ním nie sú žarty aj napriek tomu, že za istých okolností dokáže prebudiť dobrú náladu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.