Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.zvedochtivé čítanie: Dobro musíme najprv vidieť

.jakub Betinský .veda .veda

Írsko-britská filozofka Iris Murdoch je vzácnou kombináciou: akademická filozofka aj úspešná autorka vyše dvadsiatich románov. Hoci odmietala, že píše filozofické romány, jej diela a ich postavy nútia čitateľa filozofovať spolu s nimi. Čo si myslela o dobre a zle?

.zvedochtivé čítanie: Dobro musíme najprv vidieť SOPHIE BASSOULS/SYGMA/GETTY IMAGES Írsko-britská prozaička a filozofka Iris Murdoch, 1977.

narodila sa rok po konci prvej svetovej vojny a umrela tesne pred začiatkom nového milénia. Vyrastala v Londýne a neskôr získala štipendium na Oxforde, kde študovala tzv. Greats: klasické štúdiá zahŕňajúce literatúru, históriu, filozofiu a jazyky starovekého Grécka a Ríma. Po ukončení štúdia a počas druhej svetovej vojny pracovala najprv na britskom ministerstve financií a následne v Správe Spojených národov pre pomoc a obnovu, ktorá bola založená v 1943 a prešla pod OSN. V rámci tejto práce sa dostala z Britských ostrovov na európsky kontinent, bola v Bruseli, Innsbrucku a nakoniec v utečeneckom tábore v Grazi – počas týchto ciest sa stretla aj s francúzskym existencialistom Jean-Paul Sartrom.

Po druhej svetovej vojne bola rok na postgraduálnom štúdiu na Cambridgei, kde spoznáva britsko-rakúskeho filozofa Ludwiga Wittgensteina. Následne učí 15 rokov filozofiu na St Anne‘s College na Oxforde a neskôr na Royal College of Art. V 1954 vychádza jej literárna prvotina Under the Net. Dva roky na to, v 1956, sa vydala za Johna Bayleyho, známeho literárneho kritika, ktorý sa neskôr stal oxfordským profesorom anglického jazyka.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite