Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Sú súkromní investori koreňom problémov slovenského zdravotníctva?

.marek Bartonek .zdravotníctvo

Voľnejšia trhová súťaž by pre slovenské zdravotníctvo mohla byť obrovským prínosom. Rétorika odborárov nám však bráni jasne vidieť, že oligarchia a netransparentný lobbying veľkých hráčov nie je príčinou, ale symptómom prehnitého zdravotníctva.

Sú súkromní investori koreňom problémov slovenského zdravotníctva? freepik.com

slovenské zdravotníctvo dlhodobo kríva, na tom sa akosi všetci zhodnú. Naša stredná dĺžka života je o 3,5 roka kratšia, ako je v Európskej únii priemer, rovnako „vedieme“ aj v preventabilnej a liečbou odvrátiteľnej úmrtnosti a každoročne sa nám z nemocníc akosi vytráca personál. Vysvedčenie by sme mali, ale akosi sa nevieme zhodnúť, komu presne patrí. 

Najjasnejšia odpoveď by bola v dlhodobom nedofinancovaní zdravotníctva. Napriek všetkým našim nedostatkom si dovolíme šetriť a na jedného občana vynakladáme dvakrát menej, ako je priemer EÚ. Treba dodať, že tento údaj je upravený o rozdiely v kúpnej sile medzi európskymi krajinami, takže nestačí povedať, že sme menšia a chudobnejšia krajina. 

Slovensko – Zdravotný profil krajiny 2023State of Health in the EUSlovensko – Zdravotný profil krajiny 2023

Predsedovi Lekárskeho odborového združenia Visolajskému to však nestačí. Zaviazal sa predhodiť ľuďom ešte jedného vinníka. Bohaté súkromné spoločnosti Pentu a Agel. Smutné je, že aj keď občas použil vecné a obhájiteľné argumenty, tak ich potom nechal zaniknúť v hodinách a hodinách lacného populizmu, ktorými zahltil verejný priestor. 

Mohli sme sa baviť napríklad o problémoch krížového vlastníctva, teda o téme, ktorú viackrát sám načal. Áno, keď vlastníte nemocnice, ambulancie a siete lekární zároveň, pochopiteľne vám to zjednodušuje dohadzovanie si klientov z jedného biznisu do druhého. A tých klientov potom majú o to menšiu šancu zaujať konkurenti. Alebo sme sa mohli rozprávať o tom, v čom všetkom by mohla byť riziková spolupráca týchto dvoch zdravotníckych gigantov, od vzájomného zdieľania citlivých informácií až po dohody o rokovaniach s poisťovňami. 

Ale nie. Tieto rozumné námietky a obavy akoby zanikli v pozadí za dvoma veľkými fotkami, ktorými Visolajský aj so svojimi ľuďmi mávali na tlačovke. Na jednej národná nemocnica, na druhej budova Penty. Nemocnica vyzerá horšie ako Penta. No a? Vysvetlenie, prečo by prosperita Penty, u ktorej tvoria zdravotnícke zisky len 10 %, mala vysvetľovať mizernú úroveň slovenských nemocníc, sme sa nikdy nedozvedeli. Čistý apel na emócie. Alebo reči o tom, že súkromné spoločnosti udržiavajú ľudí v chorobe, aby viac zarobili. No mne sa pri tom okamžite vybavili konšpirácie toho jedného člena rodiny, ktorý pri každej večeri rozpráva, že liek na rakovinu existuje, ale zatajujú nám ho, aby zarobili na chemoterapiách. Dobre, tak zatvorme súkromné školy, pretože im určite vyhovujú iba sprostí ľudia, aby ich mohli ďalej vyučovať, a neplaťme si vo fitku profesionálnych trénerov, pretože im vyhovuje udržiavať nás tučných, aby na nás mohli dlhšie zarábať. 

Tlačová beseda LOZTlačová beseda LOZ

Súkromným investorom nemožno pripísať zodpovednosť za krívajúce zdravotníctvo ani podľa analytika Šimona Jeseňáka z ozdravme.sk. Spoločnosť AGEL, jeden z najväčších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, podľa neho dosiahla v roku 2023 zisk len necelý milión eur, čo predstavuje iba 0,3 % z celkových ziskov v zdravotníctve. Tento nízky zisk je vraj výsledkom masívnych investícií – len do Kardiocentra AGEL Košice-Šaca skupina investovala 29 miliónov eur. Kardiocentrum momentálne vykazuje stratu 8,08 milióna eur, no jeho výkonnosť postupne rastie. Zároveň poukazuje na to, že napriek tomu, že zdravotná poisťovňa Dôvera dosiahla zisk takmer 20 miliónov eur a nemocnice Penta Hospitals vykázali zisk 15 miliónov eur, celkový zdravotnícky výsledok skupiny Penta skončil v strate. Na nemocnici Bory totiž stratili 50 miliónov eur. 

Veľkým investorom treba pozerať na prsty. Štát má zaisťovať na trhu také podmienky, aby sa naň oplatilo vstúpiť aj menším podnikateľom. Ale na druhej strane, nie každý zisk je vykúpený ľudským zdravím, ako sa to snažia prezentovať odborári. Na zdravotníctvo sa treba pozerať ako na komplexnú tému, nie skĺzať do lacných myšlienkových skratiek. Pretože tak ako u lekára, zlá diagnóza problému môže viesť k predpisu nesprávneho riešenia. 

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite