Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Záborská a Vašečka navrhujú skrátiť dobu umelého prerušenia tehotenstva

.sita .zdravotníctvo

Cieľom návrhu je skrátiť obdobie, počas ktorého je možné podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva na osem týždňov.

Záborská a Vašečka navrhujú skrátiť dobu umelého prerušenia tehotenstva SITA/Diana Černáková

poslanci Záborská a Vašečka navrhujú skrátiť dobu na podstúpenie potratu. Poslanci z hnutia Slovensko Anna Záborská a Richard Vašečka predložili na rokovanie Národnej rady SR novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva. Cieľom návrhu je skrátiť obdobie, počas ktorého je možné podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva, a to na prvých osem týždňov. Takto by zmeny podľa predkladateľov zodpovedali prvému dokumentovateľnému prejavu zdravého vývoja plodu, teda tlkotu srdca.

„Vedecké dôkazy jednoznačne potvrdzujú, že srdcový tep plodu možno zvyčajne zistiť v piatom až šiestom týždni gestačného veku, čo je míľnik, ktorý sa často používa ako kľúčový ukazovateľ rannej životaschopnosti plodu,“ uvádza dôvodová správa. Poslanci uvádzajú, že dôležitosť ochrany nenarodeného dieťaťa je tiež zdôraznená Deklaráciou práv dieťaťa z roku 1959, ktorá apeluje na potrebu osobitných záruk a starostlivosti. Záborská a Vašečka argumentujú, že prísnejšia legislatíva podporuje ochranu nenarodených detí, čím prispieva k širším zásadám ľudských práv. „Právne predpisy v prospech života sú súladné so zásadami, že žiadny človek nesmie byť zbavený života bez riadneho procesu,“ tvrdia navrhovatelia. Návrh zákona podľa doložky vybraných vplyvov nemá negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite