„podľa našich informácií sa vláda chystá prijať na svojom rokovaní návrh zákona, ktorým by riešila situáciu zavedením nútenej práce pre lekárov, ktorí vstúpili do výpovedí,“ skonštatoval poslanec Tomáš Szalay (SaS). Údajný zámer skritizoval. Hovoril o zlyhaní vládneho kabinetu. „Nútená práca nie je riešením. Vláda chce nútiť lekárov, aby pracovali proti svojej vôli namiesto toho, aby riešila príčiny krízy, pre ktorú títo lekári dali výpovede,“ podotkol.
Mieni, že súčasnú situáciu treba riešiť systémovými opatreniami, nie represívne. „Lekári odchádzajú alebo hrozia výpoveďami preto, lebo systém je nefunkčný. Potrebujeme ich motivovať, aby tu zostali, motivovať lepšími pracovnými podmienkami, investíciami do nemocníc či odmeňovaním, ktoré bude spravodlivé a bude závisieť od výkonu jednotlivých zdravotníckych pracovníkov, a nie hrozbami, napríklad trestom odňatia slobody,“ dodal.
Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Sú ochotní ich stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda, ktoré s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet. Šéf rezortu zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) avizoval, že komplexné riešenie súvisiace s výpoveďami lekárov predstaví po rokovaní tripartity 9. decembra.