zmluvu pochopiteľne ešte musia obe strany podpísať, ale nakoľko materiál vznikal po spoločnej dohode, tak by to mala byť už len „formalitka“.
aká je teda dohoda medzi lekárskymi odborármi a vládou?
So zreteľom toho, aké všetky idey a podmienky padali vo verejnej diskusií, tak zmluvu vnímam ako dobrý kompromis medzi oboma stranami. Je pravda, že na novú zmluvu medzi vládou a LOZ sa dá pozerať viacerými spôsobmi. Ak sa na ňu pozrieme z toho obsahového a pragmatického, tak sa sa jedná o výrazne lepší dokument, ako bolo pôvodné memorandum.
Dokument sa totiž viac podobá na dohodu dvoch partnerov a nie na nátlakovú akciu jednej strany. Prečo si to myslím?
zmluva, ktorú dnes schválila vláda je oveľa konkrétnejší dokument, ktorý obsahuje jasnejšie a hlavne dosiahnutelnejšie kroky, úlohy či miľníky.
Memorandum v roku 2022 bolo spísané na rýchlo, a vláda v strese podpísala dokument, ktorý bol bohužiaľ často veľmi nejasný, vágny alebo sa jeho plnenie nedalo objektívne odpočitovať.
Nová zmluva je oveľa konkrétnejšia a pekne to pozorovať napríklad hneď medzi prvými bodmi – v rámci odpočtu platobného mechanizmu DRG.
Kým pôvodné memorandum pojednávalo proste len o „úplnom zavedení do praxe systému DRG“ do 31.12.2024, nová zmluva má jasné míľniky na tri najbližšie roky. V roku 2025 má byť 15% úhrad na DRG relevantných oddeleniach cez DRG, v roku 2026 30% a roku 2027% 40%. Nie, nie je to málo (%). Toto sú reálne dosiahnuteľné hodnoty.
Viaceré ideologické požiadavky sa v zmluve nahradili konkrétnejšími opatreniami, ktoré podporujú transparentnosť (napr. zjednotenie zmlúv, zverejňovanie dát), a aj preto si myslím, že toto je výrazne kvalitnejší, férovejší a pre nás pacientov – lepší dokument.
zmluva nediktuje požiadavky len jednej strany, ale sú tam úlohy, ktoré sa (aj) kvôli nedostatočnej spolupráce oboch strán roky nedarilo úspešne zrealizovať
V rámci zmluvy sa totiž vláda a LOZ dohodli, že sa spraví personálny, prevádzkový a produkčný audit. V rámci toho sa má vykonať aj prepočet efektivity úväzkov. Nakoľko som taký audit v roku 2016 pomáhal robiť tak viem potvrdiť, že sú viaceré pracoviská kde je (napriek celkovému nedostatku personálu) prezamestnanosť a vysoká neefektivita.
Riešenie takýchto situácií sa však bez podpory odborov (v daných zariadeniach) hľadajú len veľmi ťažko. Som preto rád, že hneď prvá časť zmluvy je o hladaní efektivity využívania zdrojov.
Taktiež treba vyzdvihnúť, že naprieč dokumentom LOZ uznáva, že rok 2025 bude rozočpotovo zlý (kvôli konsolidácií), a preto sa viaceré opatrenia nebude dať realizovať podľa predstáv.
Ak by niekto mal pocit, že LOZ až moc ustúpilo, tak to si nemyslím. V rámci podmienok si vyrokovali navýšenie miezd na budúci rok.
Aj tu sa však našiel nejaký kompromis, a o jeho dopadoch ešte určite budeme počuť diskusie. Navýšenie podľa pôvodných koeficientov (t.j. 9,7%) nepôjde však všetkým lekárom. Týka sa to len tých, ktorí majú v nemocnici aspoň polovičný úväzok a nepracujú inde, napríklad v ambulancii.
Ak to teda zhrniem, ako väčšina z nás, ani ja nesúhlasím keď sa pacienti berú ako rukojemníci. Taktiež sedí, že LOZ prekračuje svoje kompetencie a takéto štrajky nastavujú veľmi nebezpečný precedens do budúcna.
Napriek tomu treba povedať, že táto zmluva je výrazne lepší dokument ako pôvodné memorandum. Je to viac kompromis a partnerská dohoda ako výsledok rukojemníckej situácie a takto napísaný dokument má väčší potenciál naše zdravotníctvo niekam posunúť.