splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie covid-19 Peter Kotlár by mal mať v budúcnosti rozšírené kompetencie. Ohlásil to samotný splnomocnenec po stredajšom rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala aj správou o jeho doterajšej činnosti. Kabinet predloženú správu zobral na vedomie.
Pandemická zmluva a novelizácia Medzinárodných zdravotných predpisov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by nemala byť prijatá. Prijatie zmluvy môže podľa jeho slov viesť k strate suverenity Slovenska.
Kotlár v správe pre vládu uvádza, že navrhované dokumenty WHO môžu obmedziť ochranu ľudských práv a zdravia obyvateľov a podporovať farmaceutický priemysel na úkor verejného zdravia. Splnomocnenec upozorňuje, že zriadenie Medzinárodných zdravotných predpisov na úrovni WHO, ktoré by riadil jediný generálny riaditeľ, môže predstavovať riziko pre suverénne rozhodovanie Slovenska v čase pandémie. Navyše, spomína možnosť zavedenia záväzných opatrení, ktoré by neboli podložené adekvátnym vedeckým výskumom. Peter Kotlár, ktorý bol v rámci svojej funkcie poverený analyzovať prijaté opatrenia počas pandémie, riziká vidí aj v zavádzaní pandemických vakcín, pri ktorých podľa neho neboli vykonané všetky požadované štádiá klinických testov.
Ďalej žiada zastaviť podávanie mRNA vakcín, pokiaľ sa nepreukáže ich bezpečnosť na základe spoľahlivého výskumu. Na tlačovej konferencií po rokovaní vlády uviedol, že ho nezaujímajú vyjadrenia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Slovenskej akadémie vied (SAV) ohľadom preverovania mRNA vakcín. Vedci z oboch inštitúcií potvrdili, že vakcíny sú bezpečné. „Vyvodím zodpovednosť za to, ak sa inými, citlivejšími metódami preukáže, že sa mýlili a odvolávali na vyjadrenia EMA,“ vyhlásil Peter Kotlár. Okrem toho odporúča zintenzívniť dohľad nad zachovaním údajov týkajúcich sa pandémie a zabrániť ich vymazaniu. Kotlár tiež navrhuje, aby Slovensko malo právo vyšetriť bezpečnosť nakupovaných zdravotníckych výrobkov vlastnými prostriedkami. Vláda SR má teraz posúdiť Kotlárove závery a rozhodnúť o ďalšom postupe smerom k Pandemickej zmluve a Medzinárodným zdravotným predpisom WHO.
„Mali sme veľmi korektnú diskusiu, niektoré pôvodné ustanovenia o rozsahu mojej činnosti sa sprecizujú v súlade s legislatívou a možnosťami realizácie“, uviedol Kotlár. Predpokladá, že jeho kompetencie môžu byť rozšírené, upozornil, že sa to bude odvíjať aj od preverovania a záchrany dát, ktoré sa týkajú prevádzky mobilných odberových miest (MOM) i nežiadúcich účinkov vakcín proti covidu. „Práve na tieto veci sa zameriame v prvom kole v najbližšom období,“ uviedol. „Rovnako sme sa dohodli na analýze vakcín a jednotlivých šarží, ktoré boli používané počas pandémie,“ dodal.
Podľa jeho slov nemá viesť preverovanie k bezhlavému trestaniu tých, ktorí si možno ani neuvedomovali, že páchajú protiprávnu činnosť. „Budeme však musieť vyvodiť jednoznačnú trestnoprávnu zodpovednosť v prípadoch, ktoré musia byť príkladom aj do budúcnosti, aby sa nemohla opätovne zneužiť politická moc, to sa týka vyhlasovania vyhlášok, zatvárania škôl, obmedzovanie práv a slobôd,“ priblížil. Ocenil spoluprácu s ministrami všetkých troch koaličných strán.
Podpredseda vlády SR pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) po rokovaní vlády uviedol, že v prípade uznesenia k správe sa podarilo dosiahnuť kompromis, ktorý bol podporený konsenzuálne. „Je tam viacero otvorených otázok, napríklad vo vzťahu k medzinárodnoprávnym záväzkom SR k Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Viaceré opatrenia v rámci uznesenia sú v plnení, respektíve sa odsunuli na neskôr,“ uviedol Kmec. Priznal, že so samotným obsahom správy nie je úplne stotožnený. „Správu sme zobrali na vedomie, uznesenie následne obsahuje niektoré opatrenia, ktoré by sa mali vykonať. Treba oddeľovať uznesenie a správu, s ktorou sa ani ja úplne nestotožňujem,“ dodal Kmec, poukazujúc napríklad na niektoré vyjadrenia o pandemickej kríze.