Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Európska komisia navrhla nové pravidlá pre zlepšenie dostupnosti dôležitých liekov v EÚ

.tasr .zdravotníctvo

Cieľom navrhnutého nariadenia o kritických liekoch je podporiť diverzifikáciu dodávateľského reťazca a výrobu liekov v bloku.

Európska komisia navrhla nové pravidlá pre zlepšenie dostupnosti dôležitých liekov v EÚ
SITA/AP Photo/Julio Cortez

európska komisia (EK) v utorok v Štrasburgu predstavila plány na zvýšenie výroby a zlepšenie dostupnosti dôležitých liekov v Európskej únii. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy EK a správy agentúry DPA.

„Nedostatok liekov a štrukturálna závislosť v našich farmaceutických dodávateľských reťazcoch ohrozujú zdravie Európanov,“ povedal na tlačovej konferencii eurokomisár pre zdravie Olivér Várhelyi. Cieľom navrhnutého nariadenia o kritických liekoch (CMA) je podporiť diverzifikáciu dodávateľského reťazca a výrobu liekov v bloku.

Zámerom je tiež uľahčiť investície pre výrobu kritických liekov v EÚ, a zároveň stimulovať opatrenia, ktoré zvyšujú odolnosť dodávateľských reťazcov, spresňuje EK v tlačovej správe. Plán zahŕňa aj usmernenia pre krajiny EÚ týkajúce sa verejného obstarávania a podpory projektov prostredníctvom štátnej pomoci. Návrh tiež dáva štátom eurobloku možnosť spoločne nakupovať lieky, aby sa zvýšila ich kúpna sila.

Podľa navrhovaného nariadenia sa tiež majú preskúmať medzinárodné partnerstvá s podobne zmýšľajúcimi krajinami a regiónmi s cieľom rozšíriť dodávateľský reťazec a znížiť závislosť od jedného alebo obmedzeného počtu dodávateľov jednotlivých liekov.

Nová legislatíva by sa zamerala najmä na kritické lieky, ktorých dostupnosť je nevyhnutná na liečbu závažných ochorení a ktoré sú vystavené vysokému riziku nedostatku, ako sú antibiotiká, lieky na liečbu rakoviny, lieky na pohotovostnú starostlivosť a vakcíny, píše portál stanice Euronews. Podľa neho by sa mala zaoberať aj liekmi, ktorým tiež môže hroziť nedostatok, ale ich výroba nie je taká naliehavá alebo zložitá ako v prípade kritických liekov.

„Nedostatok kritických liekov, ktorý ešte zhoršila pandémia covid-19, poukázal na krehkosť globálnych dodávateľských reťazcov a nadmernú závislosť Európy od zahraničných výrobcov. Bez opatrení bude tento nedostatok naďalej ohrozovať starostlivosť o pacientov. CMA predstavuje kľúčovú príležitosť“, uviedol pre portál Euractiv zdroj blízky farmaceutickému priemyslu.

Narušenie dodávateľských reťazcov spolu s veľkou závislosťou od výroby liekov mimo Európy spôsobilo počas pandémie covid-19 výrazné narušenie jednotného trhu EÚ, pripomína portál.  Členské štáty a Európsky parlament majú možnosť návrh pred schválením preskúmať a prípadne zmeniť a doplniť.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite