Denník NKočner hovoril o úteku aj s Bašternákom: Vivat Nový Zéland, písali si

Monika TódováMonika Tódová
Ladislav Bašternák a jeho kamarát Marian Kočner. Foto – N
Ladislav Bašternák a jeho kamarát Marian Kočner. Foto – N

Mariana Kočnera ako advokátka zastupuje aj Zuzana Tománková-Miková z kauzy Čistý deň. Chodí za ním aj do väznice v Leopoldove. Súd nezistil, že by niekto Kočnerove rozhovory s advokátmi monitoroval.

Marian Kočner a Ladislav Bašternák si písali o úteku za hranice. Vyplýva to z rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý v prípade falšovania zmeniek televízie Markíza 16. apríla sprísnil Kočnerovi väzbu aj na útekovú. Denník N ho má k dispozícii.

Ide o správy cez mobilnú aplikáciu WhatsApp, ktoré Bašternák poslal Kočnerovi 18. a 19. apríla 2017, teda zhruba desať mesiacov pred vraždou. Bolo to asi tri týždne potom, čo Bašternáka obvinili z daňového podvodu, za ktorý je už teraz právoplatne odsúdený na päť rokov väzenia. V ten deň – 18. apríla – sa uskutočnil aj Veľký protikorupčný pochod. Išlo o dovtedy najväčšiu demonštráciu proti korupcii na Slovensku.

„Neviem, či by si nemal začať rozmýšľať o odsťahovaní sa z tejto krajinky,“ napísal Bašternák 18. apríla večer o 18:40 Kočnerovi. Bolo to potom, čo Bašternák sledoval na všetkých spravodajských serveroch, ako pochodujú tisíce ľudí z Hviezdoslavovho námestia a protestujú aj proti jeho podvodom.

V stredu ráno napísal: „Lebo ja už sa balím. Vláda, ktorá príde o tri roky, nás má na zozname ako prvých. Lipšic bude generálny prokurátor. Takže vivat Nový Zéland.“ Kočnerove odpovede nie sú v rozhodnutí uvedené.

Študenti si 17. apríla pripravujú transparent o Bašternákovi. Foto – Michal Lukáč

Podobne Kočner komunikoval aj s Tomášom Rajeckým, ktorý bol na mafiánskych zoznamoch v kategórii piťovci. V apríli 2018, teda rok potom, Kočnerovi Rajecký napísal, že ho „chcú urobiť“. Kočner odpísal, že s tým počíta, a rozprávali sa o tom, že „prvý pôjde Bašternák“. Kočner ďalej píše: „Treba sa pomaly zberať na odchod.“

Rajecký odpisuje: „Možno aj nie úplne pomaly a aj rýchlejšie.“ Kočner: „Medzinárodné vody to istia. Loď máme vybavenú.“

Rajecký Denníku N povedal, že s Kočnerom len žartovali.

„Môj klient nikdy neplánoval opustiť územie Slovenskej republiky v úmysle vyhnúť sa trestnoprávnej zodpovednosti. Dôkazom je fakt, že dobrovoľne nastúpil výkon trestu odňatia slobody,“ povedal obhajca Bašternáka Peter Filip.
„Ja osobne nemám žiadne informácie o komunikácii medzi Marianom Kočnerom a Ladislavom Bašternákom. Stanovisko môjho klienta v súčasnosti neviem zabezpečiť,“ dodal ešte.

Video: Ako študenti pripravovali Veľký protikorupčný pochod z apríla 2017 (autorka: Martina Koník)

Chceli sa vyhnúť stíhaniu

„Komunikácia obvineného s obvineným Ladislavom Bašternákom a Tomášom Rajeckým o tom, ako sa je treba pripraviť na odchod zo Slovenska a kam a akými prostriedkami spoločne s držbou, síce už neplatného diplomatického pasu, odôvodnila úvahu o tom, či tieto dve skutočnosti spoločne s hrozbou vykonaného trestu môžu rezultovať v záver o obave z úteku obvineného pred trestných stíhaním, respektíve hrozbou vysokého trestu,“ napísal Najvyšší súd.

Komunikácia podľa súdu ukazuje, že Kočner sa útekom zaoberal a „súd nemal dôvod takéto úvahy akýmkoľvek spôsobom zľahčovať so zreteľom na osobu obvineného a jeho možnosti vyhnúť sa trestnému konaniu útekom alebo skrývaním sa pred ním napríklad v cudzine,“ napísal sudca a do úvahy bral aj to, že Kočnerovi hrozil vysoký trest.

Za falšovanie zmeniek to môže byť 12 až 20 rokov, súd pripomína aj to, že je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj Martina Kušnírová.

Sudca tiež pripomenul, že u Kočnera našli starý diplomatický pas honorárneho konzula afrického štátu Guinejská republika, ktorý bol údajne vydaný v Budapešti. Slovenské aj maďarské ministerstvo zahraničných vecí však Denníku N povedali, že Kočner nikdy nebol legálne evidovaný ako honorárny konzul, doklad preto mohol byť aj falošný.

To, že si Kočner v minulosti zabezpečiť diplomatický pas, vyvoláva podľa sudcu obavu, že by si ho vedel vybaviť znovu a ľahšie mohol utiecť.

Špecializovaný trestný súd najprv na útekovú väzbu nevidel dôvod a návrh prokurátora Jána Šantu zamietol, ale Najvyšší súd prokurátorovi vyhovel. Išlo o senát Petra Paludu, v ktorom sú ešte sudcovia Martin Bargel a František Mozner.

Súd: Dôkazov je dosť

Súd tiež skúmal, či stále existujú dôvody na najprísnejšiu kolúznu väzbu. Tá prichádza do úvahy, ak je obava, že by obvinený mohol ovplyvňovať svedkov.

„Pokiaľ ide o kolúzny dôvod, tento bol založený na zistení, že obvinený motákmi posielanými z väzby ovplyvňoval, respektíve sa pokúšal ovplyvniť priebeh trestného konania a svoje zotrvanie vo väzbe. Za obdobie štyroch mesiacov od tohto zistenia nedošlo podľa názoru sťažnostného súdu k žiadnemu zoslabeniu obáv z ovplyvňovania trestného konania zo strany obvineného a je možné konštatovať, že za predpokladu pokračovania súčasného stavu a priebehu trestného konania ani nemožno očakávať úplné odpadnutie tohto väzobného dôvodu,“ vyhlásili sudcovia.

Kočner posielal motáky prostredníctvom svojho právneho zástupcu Andreja Šabíka. NAKA vo veci vedie trestné stíhanie, Šabík zatiaľ obvinený nie je.

„Pri rozhodovaní o väzbe môže súd riziko úteku, kolúzneho správania alebo pokračovania v trestnej činnosti len odhadovať, preto nie je nevyhnutné, aby k tomu zo strany väzobne stíhaných aj došlo,“ skonštatoval aj súd.

Najvyšší súd tiež dospel k záveru, že „skutkové zistenia uvedené v uznesení o obvinení majú v tomto pokročilom štádiu konania dostatočnú oporu v doposiaľ zabezpečených dôkazoch“. Podľa súdu „dôvodné podozrenie, že Kočner sa spolupodieľal na spáchaní trestných činov, je nateraz dostatočne preukazované dôkazmi“. V kauze zmenky sa čaká na termín prvého pojednávania.

Podľa súdu stále existuje dôvodná obava, že „v prípade ponechania na slobode bude obvinený Kočner pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie alebo pokračovať v trestnej činnosti, dokoná trestný čin alebo vykoná trestný čin, ktorý pripravoval“.

Napriek kolúznej väzbe schválil Špecializovaný trestný súd Kočnerovi návštevu Fedora Flašíka vo väzbe. Zakladajúci člen Smeru, ktorý sa stále zúčastňuje snemov strany, povedal, že tam bol, aby získal práva na film. Denník Nový Čas v pondelok zverejnil fotografiu, ako sa veselý Flašík rozpráva s Kočnerovou exmanželkou a dvomi dcérami. „V prípade kolúznej väzby sa návštevy uskutočňujú po predchádzajúcom súhlase predsedu senátu s účasťou zamestnanca súdu, ktorý zabezpečí, aby počas návštevy nedošlo k mareniu objasňovania skutočností závažných pre trestné stíhanie. V prípade, že by k takejto situácii došlo, zamestnanec súdu je oprávnený návštevu prerušiť, resp. predčasne ukončiť,“ povedal Špecializovaný trestný súd.

Obhajcovia sa cítili monitorovaní

Z rozhodnutia Najvyššieho súdu tiež vyplýva, že Kočner má troch obhajcov – Mareka Paru, Michala Mandzáka a Zuzanu Tománkovú-Mikovú, ktorá šéfovala už zatvorenému zariadeniu na liečbu drogových závislostí Čistý deň. Súd preskúmaval sťažnosť advokátov, že rozhovory Kočnera s obhajcami sú vo väzení monitorované, čo hovorili aj na nedávnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu.

„Vzhľadom na to, že Najvyšší súd nezistil monitorovanie, odpočúvanie, nahrávanie, či iné podobné aktivity osobných a telefonických rozhovorov obvineného Kočnera a jeho obhajcov, nemohol pristúpiť na realizáciu práv obvineného v zmysle označeného rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva,“ napísali sudcovia obhajcom.

„Najvyšší súd dopĺňa, že aj pokiaľ v konaní boli predložené výňatky z analýzy komunikácie medzi obvinenými a ďalšími osobami, tieto sa týkali obdobia spred 20. júna, teda času, keď ešte Para, Mandzák a Tománková-Miková neboli v postavení obhajcov obvineného v tejto veci.“

Väzbu žiadal Kočner nahradiť dohľadom probačného a mediačného úradníka. To by sa však podľa súdu „minulo účinkom“.

Kočnera odfotili s Tománkovou-Mikovou ešte v čase, keď bol na slobode. V marci 2017 sedeli a radili sa v hoteli Crown Plaza. Obaja tvrdili, že sa stretli náhodou. Na stretnutí bol aj Peter Tóth, ktorý teraz proti Kočnerovi svedčí. Okrem prípadu Kuciak vypovedal Tóth aj o tom, ako mu Kočner povedal o falšovaní zmeniek.

Kočnerova „kompro“ úderka v akcii Misia „Čistý deň“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].