Keď sa jeho meno objavilo pred mesiacom a pol v uznesení o obvinení Mariana Kočnera medzi osobami jemu blízkymi, protestoval. Hovorca Smeru Ján Mažgút vtedy vyhlásil, že generálny manažér Smeru Viktor Stromček tvrdil, že „s Marianom Kočnerom neudržiava žiadny vzťah a určite by k nemu nikdy nešiel na raňajky ako niektorí iní, stále aktívni politici“ – s odkazom na Richarda Sulíka.
Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej však ukázalo, že Stromček klamal. Denník N získal jeho komunikáciu s Kočnerom z júna 2017, v ktorej ho Stromček prosí o pomoc pri policajnom vyšetrovaní.
Stromček už nie je generálnym manažérom strany. Vydržal ním byť približne rok – končí krátko pred eurovoľbami. Smer ho vymazal zo svojej webovej stránky. Topky napísali, že vo funkcii náhle skončil.
Stromček odmieta vysvetliť, o akom vyšetrovanom prípade sa rozprával s Marianom Kočnerom, a hovorí, že jeho odchod zo strany bol dlho vopred plánovaný:
„Už v roku 2015 som oznámil, že po úspešnej realizácii najväčšieho investičného projektu v strednej Európe odídem v roku 2018 z verejného života do súkromnej sféry. Po dohode s vedením strany Smer na jeseň minulého roku som svoj odchod z politiky oddialil na obdobie po skončení a vyhodnotení prezidentských volieb. A presne v duchu tohto rozhodnutia som k 30. 4. 2019 ukončil svoje pôsobenie na pozícii generálneho manažéra strany. Taká je skutočnosť a všetky iné dôvody, s ktorými prišli niektoré médiá, sú čistými špekuláciami postavenými na vode.“
Marian, vďaka za ochotu
„Je potrebné uviesť, že osoba Marian Kočner aktívne komunikovala s viacerými vplyvnými osobami zo súkromného sektora, z podsvetia, ale aj zo štátnej správy,“ napísal vyšetrovateľ Peter Juhás v uznesení o obvinení Kočnera z objednávky Kuciakovej vraždy.
„Medzi tieto kontakty Kočnera patrili najmä: Tomáš Rajecký, Ladislav Bašternák, Rado Bžán, Pavol Forisch, Marek Para, Ladislav Tichý, Jaroslav Haščák, Dušan Pátek, Viktor Stromček, Ivan Lexa, Peter Tóth, Norbert Bödör, Marian Krajniak, Martin Glváč, Martin Daňo, Jano Počiatek, Miro Konôpka, Boris Kollár, Robert Pinter, Peter Šufliarsky,“ vymenúva vyšetrovateľ.
Kontakt so Stromčekom dokazujú nasledujúce správy. Ide o komunikáciu, kde Stromček žiadal Kočnera o pomoc v trestnej veci, ktorú vyšetrovalo obvodné policajné oddelenie v Ružinove.
Kočner Stromčekovi 6. júna 2017 po štvrtej popoludní napísal: „Zdravím Viktor. Potreboval by som k tej záležitosti nasledovné informácie: 1/ kde sa vec vyšetruje (presné oddelenie), 2/ ak vieme, tak aj meno vyšetrovateľa, 3/ak vieme, tak aj meno dozorového prokurátora. Podľa toho odporučím vhodného právneho zástupcu. Marian K.“
Stromček Kočnerovi odpísal v dvoch správach: „Marian, v prvom rade veľmi pekná vďaka za ochotu. Vami požadované info preposielam. Trpezlivo teda počkám na Váš návrh. Ešte raz vďaka a prajem pekný deň :)“
Ďalšia správa uvádza tieto údaje: „1. vec vyšetruje Obvodné oddelenie PZ Bratislava-Ružinov-východ, Sputnikova 12. 2. vyšetrovateľ por. Vladimír Kimlička, 3. prokurátor: Mgr. Boris Brenčič, Okresná prokuratúra BA II, Kvetná 13.“
Kočner odpisuje: „Ok. Zajtra rozhodím sieť.“
Prokurátor: Neviem, o čo by mohlo ísť
Denník N kontaktoval aj dozorového prokurátora Brenčiča. Povedal, že Kočner ho nikdy v žiadnej veci nekontaktoval. „Naozaj neviem, o akú vec by sa mohlo jednať,“ povedal prokurátor.
Brenčič dozoroval aj trestné oznámenie Kuciaka na Kočnera za to, že sa mu cez telefón vyhrážal. Išlo o telefonát zo septembra 2017, tri mesiace po tom, čo si Kočner písal so Stromčekom, a zároveň pol roka pred Kuciakovou vraždou. Generálny prokurátor po vražde Brenčičovi vyčítal, že mal Kočnera v prípade vyhrážania sa Kuciakovi aspoň vypočuť, prokuratúra však potvrdila jeho záver, že nešlo o trestný čin.
Podľa informácií Denníka N riešil Brenčič s Kimličkom v tom čase iba dva trestné činy: nebezpečné vyhrážanie alebo prenasledovanie, ale nefigurovali v nich žiadne vplyvné alebo známe mená.
Polícia vyhlásila, že prípad nevie identifikovať. „Na základe poskytnutých informácií nie je možné jednoznačne identifikovať daný prípad. Z uvedeného dôvodu položené otázky nie je možné relevantne zodpovedať,“ napísalo krajské policajné riaditeľstvo.
Polícia našla komunikáciu so Stromčekom a inými vplyvnými ľuďmi v Kočnerovom mobile, ktorý jej odovzdal jeho ešte nedávno blízky priateľ Peter Tóth.
Pre esemesky s Kočnerom musel z funkcie odísť aj trestný námestník Peter Šufliarsky. Ďalší Čižnárov námestník René Vanek musel odísť pre komunikáciu s obvinenou z objednávky vraždy Kuciaka Alenou Zsuzsovou. Hoci mal s ňou blízky vzťah aj podpredseda parlamentu Martin Glváč, ten vo funkcii aj vo vedení Smeru zostáva.
Stromček si esemeskoval s Kočnerom päť rokov po tom, čo bola známa kauza Sasanka, keď si Kočner nahral Richarda Sulíka u seba doma na raňajkách, aby ho neskôr diskreditoval. Predstavitelia Smeru aj po vražde Kuciaka často argumentovali tým, že oni s Kočnerom nič nemajú, ale na raňajky k nemu chodil Sulík.
Do konca bránil Kaliňáka
Stromček nahradil vo funkcii generálneho manažéra Jána Richtera. V Smere bol vnímaný ako človek Pavla Pašku, ale mal blízko aj k Ficovmu priateľovi Miroslavovi Výbohovi. Za Pašku bol šéfom kancelárie Národnej rady a neskôr, ešte keď Smer vládol sám, stal sa štátnym tajomníkom ministerstva dopravy. „Viktora Stromčeka poznám ako schopného manažéra,“ povedal vtedy o ňom minister Ján Počiatek. Štátnym tajomníkom zostal aj za vlády Smeru, SNS a Mosta-Híd; mal na starosti napríklad aj príchod Jaguara na Slovensko.
Zhruba pred rokom začal častejšie vystupovať za Smer, chodil do debát a ako generálny manažér chodil na tlačovky predsedu Roberta Fica, aj keď už nebol premiérom.
Ešte dva týždne po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Stromček bránil Roberta Kaliňáka a hovoril o ňom, že je úspešným ministrom vnútra.
Pellegrini: Odišiel sám
Premiér a podpredseda Smeru Peter Pellegrini podľa TASR povedal, že Stromček odišiel sám. „Bolo to jeho slobodné rozhodnutie, išlo akoby o oznámenie z jeho strany. Myslím, že v zmysle našich stanov spadá toto rozhodnutie do kompetencie samotného predsedu strany. Neviem, či k tomu aktu už došlo, ale môžem potvrdiť, že oficiálne takáto vec na predsedníctve zaznela,“ povedal.
„Z jeho úst som naozaj skôr cítil nejaký ľudský dôvod,“ tvrdil Pellegrini s tým, že o komunikácii Stromčeka s Kočnerom nič nevie. „Môžem stopercentne potvrdiť, že na rokovaní predsedníctva o takomto niečom nepadlo ani len slovko.“
K odchodu Stromčeka sa vyjadril aj predseda Smeru Robert Fico. Je mu to ľúto, správy s Kočnerom nekomentoval.
„Viktor Stromček po úspešnom ukončení projektu automobilky v Nitre, za ktorý zodpovedal, odmietal akékoľvek iné nominácie a jasne avizoval svoj odchod do súkromnej sféry. Ako predsedovi strany mi je ľúto, že V. Stromček svoje predstavy o odchode z politiky naplnil. Ďakujem mu za množstvo dobre vykonanej práce, či už na úrovni štátnej, alebo straníckej. Rovnako odmietam rôzne smiešne špekulácie o iných dôvodoch ukončenia politickej kariéry V. Stromčeka. Je to opäť urputná snaha vyrobiť z úspešného životného príbehu kauzu, ktorá má uškodiť strane Smer,“ vyhlásil Fico.
„Mali by sme chrániť lesy, ale takéto stromčeky by ochranu požívať nemali,“ povedal líder OĽaNO Igor Matovič. Podľa neho by premiér mal preskúmať majetkové pomery Stromčeka. „Viktor Stromček mal zelenú od Fica, pretože robil Palacku v Smere. Mal maximálnu ochranu. Smer dovolil mafii sprivatizovať orgány činné v trestnom konaní,“ povedal Matovič. Ľudia zo Smeru tak podľa neho už nevolali priamo policajnému prezidentovi, ale privatizérovi, ktorým bola mafia.
„Viktor Stromček mal na starosti projekt Land Rovera v Nitre. Iks článkov bolo napísaných, že sa na tom nabalili prioritne firmy blízke Bödörovi, človeku, ktorý by mohol byť spoluobjednávateľom vraždy Jána Kuciaka. Jedna mafia,“ povedal Matovič s tým, že Smer sa smeje ľuďom do očí. Matovič chce, aby konal aj generálny prokurátor.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].