Právnik by povedal: proces, proces, proces, žiadna hmota. Výpovede Mariana Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka sa obmedzujú len na to, čo spravili policajti zle, že nedodržali zákonný postup a zle sa správali k obžalovanej Alene Zsuzsovej. Nenájdete v nich podstatné vyjadrenia k tomu, prečo sa s ňou stretával, čo myslel správami, ktoré jej posielal, alebo na čo vyberal peniaze z banky.
Vyplýva to z Kočnerových výpovedí v prípravnom konaní, ktoré má Denník N k dispozícii.
Prvýkrát vypovedal hneď 26. februára 2018, keď médiá zverejnili, že sa vo Veľkej Mači stala dvojnásobná vražda. Policajným prezidentom bol Tibor Gašpar a Kočner už na obed vedel, že pôjde vypovedať. Pred dvanástou mu telefonoval Norbert Bödör a hneď potom informoval Ladislava Bašternáka: „Budú nás volať na výsluch.“ Tak sa aj stalo. Kočner mal výsluch o 19.00, Bašternák o 19.30.
„S pánom Kuciakom som prišiel do osobného kontaktu len raz na jednej z mojich tlačoviek, bolo to asi tak pred rokom, presne si nespomínam. Na tejto tlačovke mi tento pán položil asi dve otázky,“ hovoril Kočner. Neskôr mu podľa neho poslal ďalšie otázky e-mailom. „Pokiaľ som vedel, tak som mu odpovedal,“ vypovedal ďalej.
Už tu zavádzal, pretože na tlačovke nedovolil Kuciakovi položiť všetky otázky, čo zachytáva aj video z TA3.
Policajtom povedal aj to, že sa novinárovi vyhrážal, že bude naňho hľadať špinu. „Raz sme spolu hovorili aj telefonicky, ak si dobre pamätám, tak sa dožadoval nejakých informácií ohľadom predaja jednej nehnuteľnosti, ktorú vlastnila moja firma.“
Išlo o byt, ktorý Kočner predal v Bonaparte.
„Počas rozhovoru som sa ho opýtal, že či by mu bolo príjemné, keby som ja začal hľadať nejaké nekalé veci alebo nejaké porušenie zákona v prípade jeho alebo jeho rodiny, a keby som také niečo našiel, či by sa mu páčilo, aby som to zverejnil. Na druhý deň som si prečítal, že som sa vraj pánovi Kuciakovi vyhrážal, čo nie je pravda,“ hovoril Kočner.
„Pociťovali ste niekedy nejaký hnev, respektíve nenávisť voči Jánovi Kuciakovi?“ opýtal sa ho policajt.
„Nie,“ odpovedal Kočner.
Policajti sa ho ešte opýtali, či bol 21. februára, teda v deň vraždy, vo Veľkej Mači. Odpovedal, že ani nevie, kde to je.
Kočner poznal presnú adresu bydliska nielen Kuciaka, ale aj ďalších novinárov, pretože adresy mu podľa jeho dlhoročného spolupracovníka Petra Tótha z policajných databáz zabezpečil Norbert Bödör.
Počas Kočnerovho výsluchu sa mu pokúšal dovolať bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko. Nedarilo sa mu to, tak mu napísal: „Hallo hallo. Vrah volá vraha.“
Rusko je obžalovaný, že si objednal vraždu Silvie Volzovej, ktorá bola v Markíze jeho spoločníčkou. Súd bude pokračovať v januári.
Po tomto výsluchu bol Kočner ešte pokojný. „Už som doma. Čapice poobdivovali Bentley a pokecali sme,“ písal Alene Zsuzsovej. Čapicami nazýval policajtov.
Čo poobdivovali čapice
Prešiel rok a Kočner bol v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka opäť na výsluchu. Neprišiel už na Bentley, priviezla ho policajná eskorta z väzby, v ktorej skončil pre kauzu zmeniek televízie Markíza. Vypočúvali ho 3. apríla 2019 a on už bol obvinený, že si vraždu Jána Kuciaka objednal. Policajti počas roka zozbierali svedecké výpovede a prezradil ho aj mobil a návštevy v banke, ktoré sa udiali po dvojnásobnej vražde.
Zachytáva to aj fotografia z Tatra banky.
Polícia má k dispozícii záber z 27. februára 2018, keď v sektore pre privátnych klientov vybral v hotovosti 50-tisíc eur. Výber korešponduje s tým, čo vypovedal Zoltán Andruskó, i s tým, čo si písala Zsuzsová s Kočnerom cez aplikáciu Threema.
Obvinení z vraždy Tomáš Szabó a Miroslav Marček chceli viac peňazí po tom, čo po 26. februári zistili, koho zabili a aký veľký ohlas to v spoločnosti vyvolalo. Zsuzsová im podľa výpovede sprostredkovateľa vraždy Andruskóa sľúbila viac peňazí a do niekoľkých dní im ich aj vyplatila.

Banka poskytla polícii okrem fotografie z februára aj záber z mája 2018. Kočner asi mesiac a pol predtým, ako ho vzali do väzby, vybral z Tatra banky hotovosť 300-tisíc eur. Fotografie sú súčasťou vyšetrovacieho spisu vo veci vraždy novinára.

Kočner v apríli na úvod výsluchu povedal, že vypovedať bude, tvrdil však, že toto právo nemôže využiť v plnom rozsahu, pretože sa nemôže nerušene poradiť s advokátom. Nasledoval monológ o tom, že s advokátom Marekom Parom mu umožňujú stretávať sa v leopoldovskej väznici iba v miestnosti číslo 4, kde sú podľa neho monitorované ich rozhovory.
Prišiel na to tak, že raz za ním ešte počas porady s Parom prišla ďalšia obhajkyňa, bývalá riaditeľka zariadenia Čistý deň Zuzana Tománková. Opisoval, že keď chcel ísť na chvíľu za ňou do inej miestnosti, príslušníci ZVJS mu povedali, že smie byť iba v miestnosti číslo 4. Para musel vyjsť von a Tománková mohla ísť dnu. Kočner požiadal prokurátora, aby to preveril. Neskôr sa mu nepáčilo, že to urobil len tak, že nazrel do miestnosti a nevidel tam žiadne kamery alebo mikrofóny.
Potom Kočner vyhlásil, že podáva trestné oznámenie na neznámych páchateľov, ktorí zle zaobchádzajú s Alenou Zsuzsovou, čo sa dozvedel z jej výsluchu. Na výsluchu každého obžalovaného môžu byť obhajcovia všetkých ostatných obžalovaných, preto Kočner od Paru vždy vedel, čo sa v prípade vraždy deje.
Zsuzsová sa sťažovala, že sa ju policajti snažili zastrašovať alebo nahovárať, aby svedčila proti Kočnerovi. Nič také sa však nepotvrdilo. Kočner pre to vzniesol aj námietku zaujatosti voči šéfovi vyšetrovacieho tímu Petrovi Juhásovi, lebo podľa neho on umožnil takéto správanie policajtov.
Ďalej Kočner vyhlásil, že podáva trestné oznámenie na poslanca OĽaNO Igora Matoviča za to, že zverejnil jeho správy s bývalým námestníkom generálneho prokurátora Petrom Šufliarskym. Ten potom musel vlani v marci z funkcie odstúpiť.
Pre úniky Kočner žiadal aj vypočuť novinárov, a ak by povedali, že sú povinní chrániť svoje zdroje, tak to podľa neho neplatí v prípade páchania trestnej činnosti.
Čo je prienik s Kočnerom?
Potom sa Kočner dostal k samotným dôkazom. Začal stožiarmi, ktorými mobilní operátori šíria signál.
Žiadal k BTS staniciam uviesť „dosah, rozsah alebo záber takejto BTS stanice, z akého rozsahu lokality vyšetrovateľ vychádza, z akej plochy územia BTS stanice vychádza, žiadam špecifikovať použitý pojem okolie Vajanského nábrežia“.
Policajti dokážu vďaka BTS staniciam presne určiť, kde sa nachádza konkrétny mobil, a keďže vyšetrovatelia zistili, ako sa Kočner stretol po vražde so Zsuzsovou, on sa zrejme bude snažiť lokalizáciu svojho mobilu spochybniť ako nepresnú.
„Žiadam vysvetliť a bližšie špecifikovať vyšetrovateľom použité pojmy ‚obe čísla sú na BTS‘, ako aj pojem ‚obe čísla majú, respektíve mali rovnakú BTS‘, taktiež žiadam vysvetliť pojem ‚prienik na rovnakej BTS s Marianom Kočnerom‘, a to tak z územného, ako aj časového hľadiska,“ vyhlásil Kočner.
Požiadal aj o viaceré informácie – napríklad odkedy majú policajti k dispozícii SMS správu medzi ním a Jaroslavom Haščákom z Penty o tom, že treba „odj…ť čuráka“, čím podľa Haščáka mysleli šéfa tímu Gorila Lukáša Kyselicu. Kočner sa k obsahu správy nevyjadril.
Posťažoval sa aj na to, že nemohol nazrieť do celého vyšetrovacieho spisu.
„Vzhľadom na horeuvedené skutočnosti nebudú obvinenému dnešného dňa kladené zo strany vyšetrovateľa, ako aj obhajcov žiadne otázky,“ napísal vyšetrovateľ a ukončil výsluch.
Prudké svetlo a kamery
Posledný Kočnerov výsluch v prípade vraždy sa uskutočnil 13. augusta 2019. Vyšetrovateľ od neho chcel, aby sa vyjadril k svojmu zdravotnému a psychickému stavu, keďže Kočner sa odmietol podrobiť vyšetreniam u psychológa Antona Heretika. Odpovedal, že sa k tomu vyjadrovať nebude.
Policajt sa Kočnera opýtal aj na to, či si myslí, že mu hrozí vo väzbe nejaké nebezpečenstvo, či sa mu niekto vyhrážal a či to nahlásil. Odpovedal, že sa bojí, lebo novinári niekoľkokrát písali, že ho chce niekto zabiť. Koho myslel, nie je zrejmé.
Tvrdil, že sa ešte viac zľakol, keď vedenie väzníc rozhodlo, že pojednávania s ním by sa mali konať v budove väznice v Bratislave a nie v priestoroch Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Toto opatrenie už dnes neplatí – Kočnera vozia v helme a nepriestrelnej veste do Pezinka.
„Tento pocit nebezpečenstva bol umocnený tým, že v nedávnej dobe na budovu, v ktorej sa nachádza cela, v ktorej som ubytovaný, boli namontované dve nové kamery a dve silné halogénové svetlá, ktoré svietia celú noc.“
Kočner vyhlásil, že technika „v podobe nanotechnológiou vyrobených dronov“ môže byť použitá „cez mreže leopoldovskej väznice na útok na moju osobu“.
Následne mu vyšetrovateľ povedal, aby sa vyjadril k všetkému, čo mu je kladené za vinu. Kočner na to povedal iba to, že nič nespáchal, s vraždou nemá nič spoločné a nič o nej nevie. Celý proces je podľa neho politický. „To je všetko, čo chcem dnes k veci uviesť,“ povedal a zase začal namietať procesné pochybenia – poradu s obhajcom, prísne kontroly vo väznici alebo úniky informácií zo spisu.
Od policajtov chcel, aby mu presne špecifikovali správy z Threemy, ktoré podľa neho súvisia s vraždou. „Predpokladám, že toto pre vyšetrovateľa bude možné, nakoľko v relatívne širokom význame zoradil správy k politickej strane Smer a taktiež mal dostatok času vytypovať správy pre konanie zmenky a Technopol, ktoré nevyšetruje,“ vyhlásil.
Na to, že policajti v úradnom zázname napísali, že Kočner vystupoval v prospech Smeru a bol ochotný túto stranu a jej predstaviteľov podporovať, sa sťažoval aj predseda Smeru Robert Fico. Na tlačovej besede sa pýtal, či je policajt politológ.
„V poslednom bode žiadam o informáciu, či sa vyšetrovateľ zaoberal podozrením z úmyselného usmrtenia muchotrávkou zelenou pani redaktorky Kočkovičovej,“ povedal Kočner policajtom.
Chcel to zrejme využiť na to, aby urobil zo Zoltána Andruskóa nedôveryhodného svedka. Andruskó totiž v jednej zo svojich výpovedí hovoril o podozrení, že Kočkovičovú, ktorá náhle zomrela, mohla otráviť Zsuzsová. Andruskó to však neskôr vo svojej výpovedi vysvetlil. Povedal, že Zsuzsová bola v lese zbierať muchotrávku zelenú na otravu nejakého novinára. Keď vraj neskôr zisťoval, či nejaký novinár zomrel, tak videl len správu o úmrtí Kočkovičovej, preto si to spojil. Polícia už vylúčila, že by novinárka zomrela na otravu.
V pondelok sa začne vo veci v Pezinku hlavné pojednávanie. Po prečítaní obžaloby budú nasledovať výsluchy obžalovaných, teda aj Kočnera.
Predsedníčka senátu naplánovala na pondelok aj výsluch poškodených Silvie Molnárovej a Viktórie Langerovej. Ide o príbuzné podnikateľa Petra Molnára z Kolárova, ktorého mali Marček a Szabó zavraždiť v roku 2016. Motívom boli peniaze. Prípady spojili do jedného konania s Kuciakom, keďže ide o tých istých obžalovaných.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].